NÁVODY

Nechajte sa inšpirovať

ako prehrávať, plánovať hudbu na pozadí pri vašom podnikaní so službou Soundtrack.

Môžem použiť Spotify alebo Apple Music k prehrávaniu hudby vo svojom podniku?

10.Január 2019 - 3 minúty čítania | preložil UMIO | Barbora Hahnová

Soundtrack poskytuje spoločnosť Soundtrack Your Brand®. UMIO prináša hudbu, ktorá funguje v spolupráci so Soundtrack Your Brand.

Sprievodca

Hudba je dobrý spôsob (my si myslíme, že je to dokonca ten nejlepší spôsob!) ako sa spojiť so zákazníkmi, udržať zamestnancov šťastných, nastaviť ten správny tón a naladiť atmosféru vo vašom obchode, bare, reštaurácii alebo kaviarni. Ale je bežná pomýlená predstava, že pri prehrávání hudby je možné všetko.

Ak používate v podnikovom prostredí službu streamovania pre spotrebiteľa, existujú tu veci, ktoré je nutné považovať nielen za neetické, ale tiež za nezákonné.

  • Prehrávanie hudby pre spotrebiteľa v podnikovom prostredí nie je v súlade so Všeobecnými obchodnými podmienkami pre spotrebiteľa.
  • Pracovníci pre kolektivnu správu môžu podniky pokutovať za to, že nepoužívajú komerčné služby.
  • Umelci za svoju prácu nedostanú náležite zaplatené.

Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Osobný verzus obchodný zámer

Ak hudbu počúvate doma, v aute alebo si ju púšťate do slúchadiel, ide o prípady, keď sa predpokladá využitie služieb streamovanie pre spotrebiteľov. Pokiaľ ale prehrávate hudbu verejne (napríklad na verejné udalosti) v mieste podnikania, je nelegálne pre prehrávanie využívať Spotify, Apple Music alebo YouTube, pretože tieto služby:

  • Nepovoľujú komerčné použitie.
  • Nemôžu náležite kompenzovať umelca, skladateľa alebo iného držiteľa práv, keď sa ich hudba hrá v obchodnom prostredí.

"Spotify nie je možné využívať na verejných miestach (ako sú napríklad bary, reštaurácie, obchody, školy a pod.) Obsah je možné využívať iba pre osobné, nekomerčné a zábavné účely."

Viac na Spotify.

Ak sa prihlásite k využívaniu zákazníckych služieb ako je Spotify alebo YouTube, súhlasíte so všeobecnými obchodnými podmienkami týchto služieb. Tieto všeobecné obchodné podmienky jasne hovoria, že využívaním týchto hudobných spotrebiteľských služieb v podnikovom prostredí, ako je napríklad bar, reštaurácie alebo obchod, dochádza k porušeniu Všeobecných obchodných podmienok a autorských práv (viac informácií o Všeobecných obchodných podmienkach pre Spotify, YouTube a Apple Music).

Hodnota hudby pre firmy a umelcov

Keď vieme, ako veľmi môže hudba ovplyvniť predaj, je fér povedať, že prehrávať hudbu v obchodnom prostredí prostredníctvom zákazníckeho účtu je ako mať kino a premietať v ňom filmy z Netflix.

Hoci väčšina podnikov s radosťou za hudbu zaplatí, problém je ten, že väčšina obchodných manažérov, majiteľov a ďalší zamestnanci, ktorí prehrávajú hudbu cez spotrebiteľské služby, si neuvedomujú, že to znamená, že muzikanti nedostanú zaplatené za to, na čo majú nárok a to predstavuje právne a etické riziko pre ich podnikanie.

Prečítajte si viac o legálnej hudbe.

Soundtrack poskytuje spoločnosť Soundtrack Your Brand®.
UMIO prináša hudbu, ktorá funguje v spolupráci so Soundtrack Your Brand.