BLOG

Všetko, čo potrebujete vedieť o prehrávaní hudby v pozadí.

 • Úvod
 • Blog
 • Hudba ako liek pre staršiu dušu

Hudba ako liek pre staršiu dušu

8. jún 2017 - 2 minúty čítania | preložil UMIO | Simona Kopčáková

Soundtrack poskytuje spoločnosť Soundtrack Your Brand®. UMIO prináša hudbu, ktorá funguje v spolupráci so Soundtrack Your Brand.

Pohľady

Toto je príspevok hosťa Wenda Kielstra, zakladateľa a spolumajiteľa spoločnosti Consumatics, holandskej agentúry špecializujúcej sa na vedecký výskum podvedomého správania spotrebiteľov. Nemusí nevyhnutne odrážať názor Soundtrack Your Brand.

Počúvanie hudby môže potlačiť a zmierniť časté sprievodné javy demencie akými sú depresia, zmätenosť a zlá koncentrácia.

Alzheimerova choroba a ďalšie formy demencie spôsobujú celý rad kognitívnych a fyzických komplikácií, ktoré sťažujú život pacientom a opatrovateľom.

Rozsah tohto problému je obrovský. Podľa združenia U.S. Alzheimer’s Association žije s Alzheimerovou chorobou viac ako 5 miliónov Američanov. Jeden z troch amerických seniorov zomiera s demenciou.

Počet stúpa a problém narastá. Takisto však rastie aj možnosť zlepšenia.

Spojenie s hudbou

Hudbu spracovávame hlboko vo vnútri mozgu v amygdale - oblasti, ktorá riadi aj naše emócie a motorické zručnosti. Tento biologický fakt môže vysvetliť silný vzťah, ktorý my ľudia máme k hudbe.

Zaujímavosťou je, že táto oblasť mozgu je poslednou, ktorá po nástupe demencie upadá. Aj keď naše pamäťové a kognitívne funkcie oslabujú, hudba v nás rezonuje hlbokým a existenciálnym spôsobom.

Hudba ako liek pre staršiu dušu

Neurológ Oliver Sacks v štúdii dokázal, že dennodenné počúvanie hudby môže obnoviť stratené kognitívne funkcie. Pacienti s demenciou, ktorí dva mesiace každý deň počúvali hudbu, vykazovali zníženú depresiu a zmätenosť. Zlepšila sa pozornosť a verbálne schopnosti.

Zdá sa, že hudba obrodzuje ľudí, trpiacich demenciou, aktiváciou procesov, ktoré boli dlho potlačené. Tento vplyv hudby na demenciu bol zdokumentovaný vo filmeMichaela Rossato-Bennetta „Alive Inside“ z roku 2014.

Dokument zachytáva 94-ročného Henryho, ktorý je viac menej vo vegetatívnom stave a nereaguje, až kým mu sociálny pracovník neprehrá jeho obľúbenú hudbu. Keď ju začuje, začne sa hýbať, spievať a knísať.

Vyvolalo to aj ďalšie reakcie. Henry začal odpovedať na uzavreté otázky a potom aj spomínať na svoju minulosť.

Zdá sa, že hudba ho na chvíľu oslobodila a umožnila mu znova sa spojiť so svojimi spomienkami a zdieľať ich.

Brána k starým časom

Čo ak má personalizovaná hudba výrazne pozitívnejší vplyv na kvalitu života ako lieky na demenciu? Čo keď hudobný prehrávač a slúchadlá môžu zlepšiť život niekoho v opatrovateľskom ústave?

V rozhovore na webovej stránke Music and Memory (Hudba a pamäť) Sacks tvrdí, že: „Všetci bez výnimky reagujú na hudbu, najmä na staré piesne a piesne, ktoré kedysi vnímali. Zdá sa, že hudba sa dotýka vlákien pamäte a emócií, ktoré boli predtým úplne mimo dosahu.“

Hudba ponúka malý prístav, ktorý zostane nedotknutý, aj keď zvyšok mozgu pomaly upadá. Takže užívajte si hudbu. Zostane s vami po zvyšok vášho života.

Soundtrack Your Brand logo
 • naplánujte si hudobný rozvrh
 • 560+ hotových soundtrackov
 • vytvorte si vlastné soundtracky
 • vyberte si z najväčšieho katalógu hudby
 • pridajte vaše Spotify playlisty
 • podpora Sonos

 • filtrujte vulgárne výrazy
 • licencované a legitímne

už od

18 €

mesačne za predplatné

10 % zľava pri platbe na rok


Chcem vyskúšať zadarmo službu Soundtrack

Vyplňte Email, pošleme Vám informácie.

Neplatná emailová adresa.

Soundtrack poskytuje spoločnosť Soundtrack Your Brand®.
UMIO prináša hudbu, ktorá funguje v spolupráci so Soundtrack Your Brand.